Eιναι υποχρεωτική η δημοσίευση της αναγγελίας του γάμου μου?

11 Apr

Η απάντηση εδώ είναι ΝΑΙ (αλλά υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις).

Το άρθρο 1250/1983 του αστικού κώδικα, ορίζει σχετικά με αυτό το θέμα ότι οι κάτοικοι των μεγάλων πόλεων είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Δείτε την γνωστοποίηση του μέλλοντος γάμου μου

Εδώ γεννάται το ερώτημα:
–     Ποιος είναι ο ορισμός της ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΛΗΣ;
Πόλη ορίζετε η περιοχή όπου κατοικούν 10.000 κάτοικοι. Άρα όταν στην περιοχή όπου κατοικούμε ζουν από 10.000 κάτοικοι και πάνω είναι υποχρεωτικό να δημοσιεύσουμε στην τοπική εφημερίδα.

Εδώ όμως προκύπτει το θέμα ότι η εφημερίδα πρέπει να είναι ημερήσιας κυκλοφορίας (δλδ να κυκλοφορεί σε καθημερινή βάση) για να βάλετε την αναγγελία γάμου σας  και δεν κυκλοφορούν όλα τα τοπικά μέσα καθημερινά !

*Δημοσιεύστε την αναγγελία του γάμου σας απο το σπίτι σας!

%d bloggers like this: